Ewangelia na 23 sierpnia 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 23.08.2022 wg św. Mateusza 23, 23-26 z komentarzem:

Jezus przemówił tymi słowami:

„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości.

Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.

Komentarz do Ewangelii na 23 sierpnia

Jezus w zdecydowany sposób mówi o czynach faryzeuszów. Czasami gdy myślimy o Jezusie z Nazaretu, to przed oczami mamy postać pomnikową, niemal nieruchomą. Odzieramy jednak w ten sposób Jezusa z Jego uczuć i emocji. Gdy myślisz o Jezusie, to jakie emocje najczęściej wyobrażasz sobie na Jego twarzy?

W jaki sposób rozumieć biblijne zawołanie „biada”? Słowem, które jest bliskie znaczeniowo, będzie „uwaga!” lub „uważaj!”. Kiedy więc Jezus mówi do faryzeuszów: „Biada wam” – przestrzega ich przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Zbadaj swoje serce. Przed czym przestrzega cię Bóg? Z jakim złem, grzechem czy małością potrzebujesz zerwać?

Główny grzech faryzeuszów to hipokryzja. Mówiąc jedno, robili drugie. Ponieważ dbali o pobożne przepisy, w pewnym środowisku mogli uchodzić za doskonałych, ale w ich sercach brakowało miłosierdzia dla bliźnich. Walka z hipokryzją polega z jednej strony na tym, żeby przestać udawać przed innymi kogoś, kim się nie jest, i przyjąć prawdę o swojej słabości. Z drugiej strony polega na tym, aby pozwolić Bogu oczyszczać swoje wnętrze. W jakich sytuacjach najczęściej sobie nie radzisz, popadasz w hipokryzję i potrzebujesz Bożej pomocy? Masz jeszcze chwilę, aby otwarcie opowiedzieć Jezusowi o swoich zmaganiach o szczerość wiary. Pamiętaj, że przed Nim nie musisz udawać.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.