Ewangelia na 9 grudnia 2016 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 9.12.2016 wg św. Mateusza 11, 16-19 z komentarzem:

Jezus powiedział do tłumów: «Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: „Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili”.

Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: „Zły duch go opętał”. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije, a oni mówią: „Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników”.

A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

Komentarz do Ewangelii 9 grudnia:

Jezus mówiąc o ówczesnym pokoleniu porównuje je do dzieci, które są wiecznie niezadowolone. Cokolwiek ktoś zrobi lub nie zrobi, jest źle. My też mamy tendencję do tego typu humorów i nie rzadko okazujemy je innym. Tymczasem gdybyśmy w chwili modlitwy przedstawili Jezusowi nasz powód niezadowolenia bylibyśmy zaskoczeni zmianą kierunku myślenia. Przyjrzyj się z czego ostatnio byłeś niezadowolony? Co z tym zrobiłeś? Dałeś ostentacyjnie odczuć to innym? Czy powierzasz Bogu na modlitwie te momenty Twojego życia?

W relacjach z innymi lubimy mieć wpływ i władzę na ich życie. Wiemy jacy powinni być, jak się zachowywać, co myśleć i co mówić. „Przygrywaliśmy wam a nie tańczyliście”, a powinniście, bo my wam graliśmy. „Biadaliśmy a nie zawodziliście”, a powinniście bo nam jest smutno. Jak trudno jest zgodzić się na to, żeby ludzie wokół nas byli wolni. Często nie pozwalamy im rozwijać się we własnym tempie, myśleć inaczej niż my. Czy pozwalasz swoim bliskim na własne sposoby rozumienia świata, na własne tempo dochodzenia do tego, co Ty już dawno wiesz? Czy pozwalasz im na popełnianie błędów?

Współcześni Jezusowi nie zrozumieli ani drogi Jana Chrzciciela – pełnej wyrzeczenia i postów, ani drogi Jezusa – który chciał być blisko każdego kto potrzebował Jego pomocy. Żadna z tych dróg nie podobała im się. To wielki dar móc zrozumieć sposób działania Jezusa, wybory świętych. Sam do tego nie dojdziesz, ale z pomocą Ducha Świętego na pewno. Powierz Bogu to, czego nie rozumiesz w Kościele. Pozwól Mu mówić do Ciebie. Bądź blisko Jezusa.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *