Ewangelia na dziś z 8.06.2020 wg św. Mateusza 5, 1-12 z komentarzem:
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami”.
Komentarz do Ewangelii na 8 czerwca:
Na początek zobacz okoliczności nauczania Jezusa. Wychodzi na górę, siada, otwiera usta. Są to okoliczności i wyrażenia, które wskazują, że następuje uroczyste objawienie Słowa Bożego. Jezus występuje jako prawdziwy Nauczyciel, który głosi dobrą nowinę o Królestwie. Następnie zobacz, że zbierają się wokół Jezusa dwa kręgi – bliższy krąg uczniów i dalszy tłumów. Nauka Jezusa jest objawieniem życia szczęśliwego dla wszystkich ludzi, ale pełnia tego życia jest w Jezusie i w Jego Kościele. Spróbuj znaleźć się w tej scenie, odnajdź dla siebie jakieś miejsce, przyjrzyj się Jezusowi.
Wsłuchaj się w pierwsze błogosławieństwo. Jezus mówi: „błogosławieni ubodzy w duchu”. Ubogi to ten, kto oczekuje pomocy wyłącznie od Boga. Jezus dodaje: „albowiem do nich należy królestwo niebieskie”. Zostaje stwierdzony fakt: ten kto jest ubogi – czyli bogaty w Bogu – już jest szczęśliwy, już do niego należy Królestwo. Zastanów się chwilę, gdzie Ty szukasz swojego bezpieczeństwa i ratunku?
Wsłuchaj się w pozostałe błogosławieństwa. Zauważ, które błogosławieństwo do ciebie szczególnie przemawia i cię porusza. Co cię cieszy, a co wprowadza w niepokój? Na koniec porozmawiaj z Jezusem o błogosławieństwach, których On Jest doskonałym wzorem. Powiedz mu o tym, co jest trudne i podziękuj za to, co już realizuje się w Twoim życiu.
Źródła: modlitwawdrodze.pl