Ewangelia na 4 stycznia 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 4.01.2022 wg św. Jana 1, 35-42 z komentarzem:

Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: „Oto Baranek Boży”.

Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie”. Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego.

Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: „Znaleźliśmy Mesjasza” – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: „Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas” – to znaczy: Piotr.

Komentarz do Ewangelii na 4 stycznia

Jan Chrzciciel przekazuje swoich uczniów lepszemu Mistrzowi – Jezusowi. Taka była jego rola. Mistrz z Nazaretu przyjmuje ich do siebie. Wcześniej jednak muszą przejść małą próbę, odpowiedzieć na pytanie: „Czego szukacie?”. Uczniowie odpowiadają pytaniem: „Nauczycielu – gdzie mieszkasz?”. Pragną uczyć się stylu życia nowego Mistrza, pokochać Go i pójść za Nim.

Uczniowie „Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego”. Zmiana miejsca zamieszkania wymaga wysiłku i podjęcia nowych wyzwań. Mimo to oni zostali u Jezusa. Zastanów się, jak uczniowie mogli się czuć przy Jezusie, nowym Mistrzu.

Tym, którzy poszli za Jezusem i zostali u Niego, było tam dobrze. Andrzej zaświadcza, że spotkał Mesjasza-Chrystusa i teraz chce, aby jego radość podzielił także Piotr, jego brat. Piotr musiał poczuć się zaskoczony, gdy Jezus od razu nazywa go Kefasem, czyli skałą. Kto ciebie przyprowadził do Jezusa? Czy jesteś za to wdzięczny? Na koniec poproś Jezusa, aby raz jeszcze przyjął cię do grona swoich uczniów, aby dał ci odwagę do radosnego świadczenia, że On jest prawdziwym Mistrzem.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *