Ewangelia na 31 lipca 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 31.07.2022 wg św. Łukasza 12, 13-21 z komentarzem:

Ktoś z tłumu rzekł do Jezusa: „Nauczycielu, powiedz mojemu bratu, żeby się podzielił ze mną spadkiem”.

Lecz On mu odpowiedział: „Człowieku, któż Mnie ustanowił nad wami sędzią albo rozjemcą?” Powiedział też do nich: „Uważajcie i strzeżcie się wszelkiej chciwości, bo nawet gdy ktoś ma wszystkiego w nadmiarze, to życie jego nie zależy od jego mienia”.

I opowiedział im przypowieść: „Pewnemu zamożnemu człowiekowi dobrze obrodziło pole. I rozważał w sobie: „Co tu począć? Nie mam gdzie pomieścić moich zbiorów”. I rzekł: „Tak zrobię: zburzę moje spichlerze, a pobuduję większe i tam zgromadzę całe moje zboże i dobra. I powiem sobie: Masz wielkie dobra, na długie lata złożone; odpoczywaj, jedz, pij i używaj!” Lecz Bóg rzekł do niego: „Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie; komu więc przypadnie to, co przygotowałeś?” Tak dzieje się z każdym, kto skarby gromadzi dla siebie, a nie jest bogaty u Boga”.

Komentarz do Ewangelii na 31 lipca

Do Jezusa podchodzi człowiek pełen żalu i gniewu. Wiemy, że chce, by brat podzielił się z nim spadkiem, ale nie wiemy, czy chce tylko wyegzekwowania swoich praw, czy jest to głębszy problem konfliktu w rodzinie albo braku środków do życia. Przyjrzyj się sobie. Stając przed Jezusem, co byś Mu powiedział o swoich sprawach, kiedy według ciebie zostałeś skrzywdzony. Jakie budzą się w tobie emocje, gdy o tym myślisz? Wyraź to przed Jezusem, nawet jeśli chciałbyś krzyczeć, a nie prosić.

Sprawa spadku jest zapewne ważna dla tego człowieka, skoro próbuje znaleźć pomoc i wsparcie, by ją przeprowadzić. Jezus mówi, że życie człowieka nie zależy od jego mienia. Czy jest taka wartość, która wydaje ci się ważna, albo wręcz niezbędna, by móc dobrze żyć?

Kiedy człowiek z tłumu stanął przed Jezusem, miał już w sercu osądzoną sytuację i wydany wyrok. A może powinien zapytać: Panie, jak powinienem postąpić? Jakie jest większe dobro? Wróć myślą do swojego problemu, swojej krzywdy i zobacz, czy jesteś otwarty na inne rozwiązania niż to, które dotychczas wydawało ci się słuszne.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *