Ewangelia na 3 marca 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 3.03.2017 wg św. Mateusza 9, 14-15 z komentarzem:

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: «Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?».

Jezus im rzekł: «Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi?

Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć».

Komentarz do Ewangelii 3 marca:

Zgodzisz się, że właściwie każdy dzień zaskakuje człowieka jakąś formą poczucia braku. Czasami są to rzeczy codziennego użytku, innym razem sprawy, na które długo czekałeś. To normalność życia. Czy jednak szukanie „na siłę” odczucia braku jest potrzebne? Na tym właśnie polega post. To już nie okoliczności życia, ale ty sam decydujesz o tym, czy z czegoś skorzystać, czy też nie.

Ewangeliczny post skutecznie kształtuje twoją osobowość. Prosta postawa odmowy już teraz mobilizuje wolę, abyś nie bał się wybierać tego, co trudniejsze i starał się rezygnować z czegoś, co możesz, ale nie musisz doświadczyć. Tak „postnie” przygotowana wola pozwoli ci na przyszłość cieszyć się codziennością życia niekoniecznie posiadając wszystko.

Pamiętaj, że hart woli nie jest celem postu. To nie jest kolejna technika doskonalenia własnej osobowości. Post ma wydobywać z ciebie ducha ofiary w postawie: „odmawiam sobie tego ze względu na drugiego człowieka”. Poza tym świadomy wybór odczucia braku sprawi, że lepiej zrozumiesz tysiące osób na ziemi, które akurat teraz przeżywają różne formy niedostatku. Niezależnie od biegu wydarzeń ze spokojem ducha wybierz dzisiaj to, co trudniejsze. A w modlitwie, jaką jest życie, nie zapomnij o wdzięczności za sprawy najbardziej oczywiste.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *