Ewangelia na 3 czerwca 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 3.06.2021 wg św. Marka 14, 12-16. 22-26 z komentarzem:

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowywano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: „Gdzie chcesz, żebyśmy przygotowali Ci spożywanie Paschy?” I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: „Idźcie do miasta, a spotka was człowiek niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami? On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas”.

Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, a tam znaleźli wszystko, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę. A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał i dał im, mówiąc: „Bierzcie, to jest Ciało moje”. Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: „To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę, powiadam wam: Odtąd nie będę już pił napoju z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić będę go nowy w królestwie Bożym”.

Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Komentarz do Ewangelii na 3 czerwca:

Już opisane w Ewangelii przygotowanie uczty paschalnej ma w sobie coś niezwykłego. Jezus wydaje tajemnicze polecenie odszukania człowieka niosącego dzban wody. Iluż takich było w Jerozolimie? A kim był gospodarz domu, w którym miała się odbyć wieczerza? Jezus chce się skupić na tym, co najważniejsze: na uczcie, spotkaniu przez duże „S”, w zamkniętym gronie bliskich. Traktuje spotkanie z człowiekiem bardzo poważnie.

Z innych Ewangelii wiemy, jak doniosłym momentem był ten posiłek. Jan pisze o umyciu nóg oraz modlitwie Jezusa. To, co najważniejsze, jest jednak najmniej spektakularne – wziął, połamał i pobłogosławił, rozdał i powiedział… Żadnego głosu z nieba czy języków ognia. A była to przecież Eucharystia sprawowana przez samego Boga.

Dzisiejsza uroczystość narodziła się z ludzkiego pragnienia uczczenia Eucharystii, która na co dzień dokonuje się bez rozgłosu, w kościelnych murach na całym świecie. To kolejny Boży paradoks: największy cud przemiany ma miejsce w całkowitej ciszy. W przeciwieństwie do Starego Przymierza Nowe Przymierze jest zewnętrznie zwyczajne i proste. Zastanów się: czy jest coś, co utrudnia ci uczestnictwo w Eucharystii? Poproś Jezusa, by Eucharystia przeżywana we wspólnocie Kościoła stała się fundamentem, na którym oprzesz swoje życie.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *