Ewangelia na 29 sierpnia 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 29.08.2022 wg św. Marka 6, 17-29 z komentarzem:

Herod kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu z powodu Herodiady, żony brata swego, Filipa, którą wziął za żonę. Jan bowiem napominał Heroda: „Nie wolno ci mieć żony twego brata”. A Herodiada zawzięła się na niego i chciała go zgładzić, lecz nie mogła. Herod bowiem czuł lęk przed Janem, widząc, że jest mężem prawym i świętym, i brał go w obronę. Ilekroć go posłyszał, odczuwał duży niepokój, a jednak chętnie go słuchał.

Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobistościom w Galilei. Gdy córka tej Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczyny: „Proś mnie, o co chcesz, a dam ci”. Nawet jej przysiągł: „Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa”. Ona wyszła i zapytała swą matkę: „O co mam prosić?” Ta odpowiedziała: „O głowę Jana Chrzciciela”.

Natychmiast podeszła z pośpiechem do króla i poprosiła: „Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela”. A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i na biesiadników nie chciał jej odmówić. Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczynie, a dziewczyna dała swej matce. Uczniowie Jana, dowiedziawszy się o tym, przyszli, zabrali jego ciało i złożyli je w grobie.

Komentarz do Ewangelii na 29 sierpnia

Herod to człowiek o słabym charakterze, podatny na pokusy tego świata. Bez skrupułów żyje z żoną swojego brata. I choć czuje, że karcące słowa Jana mają w sobie wiele prawdy, nadal ulega swym zachciankom i wpływom innych. Wybiera wygodne życie i zaspokajanie swoich żądz. Nie chce podjąć wysiłku zmiany swojego życia. A jak ty odpierasz pokusy?

Herodiada to bezwzględna kobieta. Za jej przyczyną Jan zostaje uwięziony, a w końcu zamordowany. Wszystko, co staje na przeszkodzie w realizacji jej celów, jest odrzucane, niszczone. Wybiera zabicie tego, który mówił prawdę, a nie przyznanie się do popełnionego zła. A czy ty potrafisz przyznawać się do swoich grzechów, złych wyborów?

Jan odważnie głosi konieczność słuchania Boga i przestrzegania Jego nakazów. Mówi, że Herod nie może żyć z Herodiadą, bo jest ona mężatką. Ta prawda jest dla nich bardzo niewygodna. Jan zapłaci za to swoją głową. Czy stać cię na mówienie prawdy, choć może cię to wiele kosztować? Proś Pana o odwagę stanięcia w prawdzie i otwarcie się na zmianę. Niech Jego słowa staną się dla ciebie drogą, prawdą i życiem.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *