Ewangelia na 29 listopada 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 29.11.2023 wg św. Łukasza 21,12-19 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Komentarz do Ewangelii na 29 listopada:

Jezus zachęca do dawania świadectwa. Na pewno jest w twoim życiu wiarą wiele momentów, z których jesteś dumny. Może nawet miałeś o nich okazję opowiedzieć innym. Popatrz jednak dzisiaj na przeciwległy biegun. Każdy czasem rezygnuje z manifestowania wiary, świadomie ją ukrywa. Poszukaj jednej takiej sytuacji w życiu i zastanów się nad jej przyczyną. Czy teraz zrobiłbyś tak samo?

Jednymi z najsmutniejszych słów Jezusa są te, w których przestrzega nas przed cierpieniem pochodzącym od rodziny i przyjaciół. Nie musisz doświadczać apokalipsy, by wiedzieć, że najboleśniejsze rany zadają nam ci, którzy są nam najbliżsi. Czasem wynika to z niespełnionych oczekiwań, innym razem z nieumiejętności dobrania odpowiednich słów lub nieradzenia sobie z sytuacją. Pomyśl, czy któryś z twoich bliskich nie potrzebuje usłyszeć „przepraszam”.

Dzisiejszy fragment kończy się zapewnieniem, że w trudnych czasach nie spadnie ci włos z głowy. Jest też wezwaniem do wytrwałości, czyli własnego działania. Święty Ignacy Loyola zachęcał, byśmy ufali Bogu tak, jakby wszystko zależało od Niego, ale dokładali wszelkich starań tak, jakbyśmy sami mieli wszystko zdziałać. Pomyśl, gdzie dziś potrzebujesz wzmocnić swoją ufność lub bardziej zaangażować się w działanie. Powiedz Panu Jezusowi jak przyjacielowi, co najbardziej poruszyło cię w tej modlitwie.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *