Ewangelia na 27 sierpnia 2019 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 27.08.2019 wg św. Mateusza 23, 23-26 z komentarzem:

Jezus przemówił tymi słowami:

„Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz zaniedbaliście to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie zaniedbywać. Ślepi przewodnicy, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda!

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta”.

Komentarz do Ewangelii na 27 sierpnia:

W słowach Chrystusa słychać potępienie w stosunku do nauczycieli pisma i faryzeuszy, którzy skupili się na tym, co dla Boga nie ma większego znaczenia. Zapominają natomiast o tym, co jest dla Boga najważniejsze, czyli o wierze i miłosierdziu. Bez tych darów zbawienie nie jest możliwe.

Jezus nawiązuje do małostkowości i zbytniego przywiązania faryzeuszy do rzeczy nieistotnych, które tak naprawdę nie mają większego wpływu na ich wiarę. Świadczą jedynie o szukaniu przez nich własnej chwały i chęci przypodobania się innym.

W słowach Ewangelii jest mowa o oczyszczeniu wnętrza kielicha, czyli oczyszczeniu swojego serca z obłudy i faryzeizmu. Serce jest centrum, z którego pochodzą wszelkie dobre myśli i działania. Jest to zaproszenie do odnowienia swojego wnętrza, swojej relacji z Bogiem. Co teraz wymaga w tobie oczyszczenia? Co najbardziej przeszkadza ci otworzyć się na Jezusa? Poproś Jezusa, by wstrząsnął tobą mocno, abyś skruchą i pokutą mógł oczyścić swoje wnętrze.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *