Ewangelia na 25 października 2019 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 25.10.2019 wg św. Łukasza 12, 54-59 z komentarzem:

Jezus mówił do tłumów:

„Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: «Deszcz idzie». I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: «Będzie upał». I bywa.

Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do sprawującego władzę ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie zaciągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni pieniążek”.

Komentarz do Ewangelii na 25 października:

Zapewne doskonale potrafisz rozpoznać oznaki zbliżającej się burzy czy choroby. Czasem jedno słowo, gest albo mina pozwalają rozpoznać humor drugiej osoby czy jej nastawienie do jakiejś sprawy. Wrażliwość i intuicja poparte doświadczeniem uruchamiają w nas wyobraźnię i pozwalają przewidzieć, co może nastąpić. Jest to umiejętność bardzo przydatna w codziennym życiu. Pan

Bóg działa w twoim życiu na rozmaite sposoby – poprzez ludzi, wydarzenia, sytuacje. Często dyskretnie, a czasem gwałtownie – przez zaskoczenie. Czy potrafisz dostrzec Jego działanie w twoim życiu? Przypomnij sobie sytuację, która w ostatnim czasie była takim Bożym sygnałem dla ciebie. Jakiego wyboru wówczas dokonałeś? Co wpłynęło na twoją decyzję?

”…dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?” Bóg dał człowiekowi sumienie. Ono pozwala rozróżniać dobro od zła, pomaga dokonywać wyborów i oceniać czyny. Ale relatywizm i zaburzona hierarchia wartości powodują, że wiele osób – szczególnie młodych – gubi się, zatraca rozeznanie tego, co normalne, a co tylko powszechne. Pod hasłem ”ja też mam prawo do…” łamie się prawa drugiej osoby, a pod hasłem tolerancji zachęca się do akceptacji złych i krzywdzących zachowań. Co robisz, aby twoje sumienie pozostało wrażliwe i mocno opierało się na Prawie Bożym?

Rozpoznawanie Bożych znaków to nie przywilej zarezerwowany tylko dla świętych, o których mówi historia Kościoła. To dar ale wspierany twoją wrażliwością i uwagą. Proś Pana o taki dar – łaskę rozpoznawania Jego obecności w twoim życiu oraz pójścia za tymi znakami.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *