Ewangelia na 22 września 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 22.09.2020 wg św. Łukasza 8, 19-21 z komentarzem:

Przyszli do Jezusa Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu.

Oznajmiono Mu: „Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą”. Lecz On im odpowiedział: „Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je”.

Komentarz do Ewangelii na 22 września:

W dzisiejszej ewangelii słyszymy, że mamy stać się duchową matką i braćmi Jezusa. Staną się nimi ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je. Najpierw trzeba przyjąć słowo, aby móc je wypełnić. Przyjęcie tego słowa to jego narodzenie w naszym sercu. Wzorem takiego słuchania jest Maryja – przez jej przyjęcie Słowa przyszło na świat zbawienie. Maryja jest więc dla nas wzorem jako ta, która rodzi Boga dla świata, która jest Matką Boga. Ona jest wzorem słuchania. Jednak to słuchanie jest jednocześnie przyjmowaniem samego Boga i wydawaniem owoców zbawienia.

Jezus mówi, że mamy stać się też Jego braćmi. Rodzeństwo dzieli wspólny los, ma wspólnych rodziców. Wraz z Jezusem jesteśmy dziećmi jednego Ojca. Jeśli mamy być braćmi Jezusa, to musimy Mu towarzyszyć, wypełniać wolę Ojca w przyjętym wcześniej słowie. Pomyśl przez chwilę, jak bliski chce się
stać dla ciebie Bóg.

Dzisiejsza Ewangelia wskazuje na duchowy wymiar relacji z Jezusem, która często przekracza nasze horyzonty rozumienia. Zastanów się przez chwilę, czy czujesz się uczniem Jezusa, Jego przyjacielem. Ale pomyśl też, czy czujesz się bratem Jezusa i Jego matką. On, który jest Bogiem, oddaje się tobie jako brat, zapraszając cię, byś dawał Go innym. Porozmawiaj z Maryją, o tym jak słuchać słowa, by móc je wypełniać i dawać światu Boga.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *