Ewangelia na 22 listopada 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 22.11.2022 wg św. Łukasza 21, 5-11 z komentarzem:

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział:

„Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy to się dziać zacznie?” Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „To ja jestem” oraz „Nadszedł czas”. Nie podążajcie za nimi!

I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Wystąpią silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie”.

Komentarz do Ewangelii na 22 listopada

Są miejsca, które po prostu lubimy. Są piękne, pomagają w modlitwie, mogą być schronieniem, w którym możemy odpocząć i nabrać sił, by wrócić do codziennych zajęć. Dla uczniów Jezusa takim miejscem była świątynia. Zachwycają się nią. Jezus nie neguje jej piękna. Zwraca jednak uwagę, że wspaniałość tego miejsca nie będzie trwała wiecznie. Jak reagujesz na ten fakt?

Uczniowie, słysząc zapowiedź zniszczenia świątyni, pytają Jezusa o precyzyjne informacje. Chcieliby poznać dokładny czas, dokładny kontekst wydarzeń, żeby móc się jakoś na nie przygotować. Zwłaszcza na to, co niezwyczajne, trudne czy nieprzyjemne. W odpowiedzi Jezus, mimo że nie podaje terminu, udziela informacji, które uznaje za szczególnie ważne dla uczniów w tej sytuacji. Co ma na celu?

Jezus ostrzega uczniów przed tym, że w swoich poszukiwaniach mogą zostać oszukani. Że będą ludzie, którzy ich normalną, zwykłą troskę o siebie i bliskich będą chcieli wykorzystać dla własnych celów, odciągając ich od Boga. Na ile twoja troska o siebie i bliskich zbliża cię lub odciąga od Jezusa? Na koniec tej modlitwy poproś Jezusa, by to, co piękne – twoje pragnienie wiedzy oraz troska o siebie i twoich bliskich, zbliżało cię do Niego, a nie oddalało.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *