Ewangelia na 21 listopada 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 21.11.2023 wg św. Łukasza 19,1-10 z komentarzem:

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”.

Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: „Do grzesznika poszedł w gościnę”. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie”. Na to Jezus rzekł do niego: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło”.

Komentarz do Ewangelii na 21 listopada:

Aby kogoś poznać, trzeba przejść z nim wspólnie przez różne doświadczenia. Tym, co kształtuje głębszą więź, są nie tylko piękne chwile, lecz także trudne wydarzenia. Jezus schodzi dziś do Jerycha, które było położone w depresji. Bóg chce dziś wejść również do miasta w twoim sercu. Szczególnie tam, gdzie jest jakaś niemoc, zranienie czy choroba. Opowiedz mu o tym, co jest twoim Jerychem.

Zacheusz był niskim człowiekiem, być może miał z tego powodu kompleksy. Może bogactwami czy władzą próbował zrekompensować sobie to, czego w sobie nie akceptował, a czego nie mógł zmienić. Jednak pragnienie, by zobaczyć Jezusa było silniejsze niż śmieszność, na jaką narażał się, wchodząc na drzewo. Spojrzenie Jezusa było dla niego najgłębszą rekompensatą. Zobacz to spojrzenie Jezusa i pomyśl, co ono w sobie niesie?

Łatwo jest nam osądzać innych i siebie samych, nie dostrzegając dobra, które się wydarza. Kiedy ludzie patrzyli na Zacheusza, łatwo im było go osądzić. Ale po jego hojnym geście nie słychać ich zachwytu z powodu wielkiego zadośćuczynienia, jakie publicznie postanowił. Spróbuj popatrzeć na hojność Zacheusza. Gdzie Jezus zaprasza dziś ciebie do takiej postawy? Stań z wdzięcznością na koniec tego spotkania z Jezusem, który pragnie delikatnie wkraczać w twoją codzienność i przemieniać ją swoim spojrzeniem.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *