Ewangelia na 20 marca 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 20.03.2017 wg św. Mateusza 1, 16. 18-21. 24a z komentarzem:

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego.

Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło.

Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Komentarz do Ewangelii 20 marca:

W tekście Ewangelii możesz usłyszeć, że Józef zamierzał oddalić potajemnie Maryję. Spróbuj wczuć się w jego sytuację. Ma narzeczoną, która jest w ciąży i wie, że to nie jest jego dziecko. Prawo nakazywało w takich sytuacjach kamienować kobietę w karze za cudzołóstwo. Co robi Józef? Nie osądza jej i nie skazuje, ale chce ją „oddalić”, czyli bronić. A jak to jest w twojej sytuacji? Czy ty łatwo osądzasz i „kamienujesz” innych, gdy widzisz ku temu powody? Czy raczej starasz się ich bronić?

Gdy Józef zdecydował się „oddalić” Maryję, to znaczy bronić jej, wtedy właśnie pojawia mu się we śnie anioł. Anioł pojawia się w momencie, kiedy Józef podjął już decyzję i pozwala mu spojrzeć na tę trudną sytuację innymi, Bożymi oczami. Czy i ty nie miewasz czasem sytuacji, kiedy Bóg milczy? Może tak jak Józef trzeba, byś podjął pewne decyzje, abyś z czasem spojrzał na to Bożymi oczami?

Kiedy Józef się obudził, „uczynił tak, jak mu polecił Anioł Pański”. Sam czyn wypływał jednak z czegoś głębszego, z tego, że uwierzył i zaufał Bogu, który go prowadził. Z dalszych kart Ewangelii wiemy, że nie było to życie łatwe. Musiał uciekać z rodziną do Egiptu, ciężko pracował. Czy widzisz, jak Bóg ciebie prowadzi w życiu? Co wcale nie musi oznaczać łatwego życia. Powierz Panu to, co najbardziej cię poruszyło na modlitwie i proś świętego Józefa, by pomógł ci spojrzeć na twoje życie Bożymi oczami.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *