Ewangelia na 19 października 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 19.10.2023 wg św. Łukasza 11,47-54 z komentarzem:

Jezus powiedział do faryzeuszów i do uczonych w Prawie: „Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. Zatem dajecie świadectwo i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce. Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a niektórych z nich zabiją i prześladować będą.

Tak na to plemię spadnie kara za krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, zażąda się zdania z niej sprawy od tego plemienia. Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; sami nie weszliście, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli”. Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby Go pochwycić na jakimś słowie.

Komentarz do Ewangelii na 19 października:

Słowa Jezusa wypowiedziane do uczonych w Piśmie są konkretne, ostre, bez owijania w bawełnę. Jezus odkrywa przed nimi prawdę o nich samych. Po co to robi? Bo chce, aby mogli żyć w wolności, a to dokona się tylko wtedy, gdy będą autentyczni. Pomyśl, czy potrafisz stanąć przed Bogiem w prawdzie? Czy nie ukrywasz różnych spraw po to, by przed Nim lub przed innymi lepiej wypaść?

Kolejny zarzut Jezusa dotyczy postawy uczonych w Piśmie, którzy otrzymali przestrzeń, czas i wiedzę, by poznawać Boga, ale z tego nie skorzystali. A przy tym nie pomogli tym, którzy rzeczywiście Go szukali. To postawa mocno egoistyczna. Wiara jest ŁASKĄ. Nie wolno nie przejmować się jej stanem u siebie, czy u tych, którzy są wokół. Czy czujesz się odpowiedzialny za stan swojej wiary? Czy zwracasz uwagę na jej stan u swoich bliskich?

Reakcją faryzeuszy i uczonych w Piśmie na trudne słowa Jezusa był gniew oraz chęć przyłapania Go na jakiejś pomyłce. Zupełnie zamknęli serca na łaskę nawrócenia. A ty? Jaka jest twoja postawa wobec słów Jezusa, które mają pomóc ci zauważyć twój grzech? Czy przyjmujesz je z pokorą i radością, jako słowa od Tego, któremu naprawdę zależy na twoim szczęściu? Poproś Ducha Świętego, aby uczył cię stawania w prawdzie przed Bogiem i przed sobą samym.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *