Ewangelia na 19 czerwca 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 19.06.2023 wg św. Mateusza 5, 38-42 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Oko za oko i ząb za ząb!» A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.

Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”.

Komentarz do Ewangelii na 19 czerwca:

Wyobraź sobie, że znajomy zaczyna wytykać ci błędy. Wiesz, że nie ma racji. Postanawiasz nie być mu dłużnym i wyciągasz jego winy. Zaczynacie się kłócić. Tak właśnie nakręca się spirala zła w świecie, w którym rządzi zasada „oko za oko, ząb za ząb”. Jezus daje swoim uczniom inny ideał: nadstawienia drugiego policzka. Sam był przykładem takiego postępowania w czasie swojej Męki. Pomyśl o sytuacjach, w których dotknęło cię zło. Jak zareagowałeś? Czy tak samo zareagowałby Jezus?

Jezus wskazuje na coś innego, bardzo zaskakującego – by pozbyć się własnej woli. Jeśli ktoś chce ci coś zabrać, oddaj mu to. Dlaczego tak? Ponieważ tyle zła w życiu bierze się z egoizmu i chciwości. Kiedy patrzysz na Jezusa i na Jego działania, to co myślisz? Czy coś cię inspiruje?

Ciekawą rzecz proponuje św. Ignacy Loyola. Zasadę, która mówi, by czynić przeciwnie, niż podpowiadają nam negatywne myśli. Nie chce mi się pomodlić, więc poświęcę chwilkę na modlitwę. Nie chce mi się z Nim rozmawiać, ale jednak zamienię z Nim słowo. Kiedy w swoim życiu możesz próbować tak postępować? Proś o Ducha Świętego, by pomagał ci w przeciwstawianiu się swojemu egoizmowi i chciwości. Byś nie tyle robił rzeczy dobrze, ale robił dobre rzeczy.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *