Ewangelia na 17 października 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 17.10.2023 wg św. Łukasza 11,37-41 z komentarzem:

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem. Na to Pan rzekł do niego: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste”.

Komentarz do Ewangelii na 17 października:

Patrząc na scenę z dzisiejszej Ewangelii z perspektywy faryzeusza, można poczuć się nieprzyjemnie. Gość, zaproszony przez niego do domu, w mocnych słowach zwraca uwagę na jego błędy. Scenę tę można przenieść do relacji, którą staramy się budować z Bogiem. Może, zapraszając Boga do swojego życia, oczekujemy tylko poklepania po plecach? Jednak Bóg przemawia do nas także przez wiele trudnych sytuacji. Jak na miejscu faryzeusza zareagowałbyś na słowa Jezusa?

Jezus w rozmowie z faryzeuszem zauważa jego nadmierne skupienie się na sprawach zewnętrznych, co często skutkuje zaniedbywaniem innych. Co z tego, że życie faryzeusza było poukładane na zewnątrz, skoro w jego sercu panował bałagan. Jezus jako źródło równowagi podaje Boga, który stworzył zarówno świat fizyczny, jak i część duchową człowieka. Zastanów się, w których obszarach życia potrzebujesz pomocy Boga, by odzyskać równowagę?

Sposobem, by odnaleźć równowagę, jest ofiarowanie tego, co posiadasz w swoim wnętrzu na służbę drugiemu człowiekowi. Można ją realizować na wiele sposobów. Poprzez miłość, cierpliwość i wszystkie niezwykłe talenty, które mamy. Zwróć uwagę na naukę, jaką Jezus udzielił faryzeuszowi. Pomyśl, jak mógłbyś bardziej ofiarować innym to, co masz w sobie? Na koniec możesz ofiarować Bogu wszystkie sytuacje i miejsca w twoim życiu, gdzie odczuwasz zamęt i brak równowagi. Jeśli chcesz, poproś Go, aby pomógł ci odnaleźć tam pokój i równowagę.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *