Ewangelia na 16 października 2019 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 16.10.2019 wg św. Łukasza 11, 42-46 z komentarzem:

Jezus powiedział:

„Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą”.

Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz”. On odparł: „I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie”.

Komentarz do Ewangelii na 16 października:

Spójrz na swoje uczucia, emocje. Tak na bieżąco, od razu po wysłuchaniu dzisiejszego fragmentu. Co się teraz w tobie dzieje? Jakie uczucia tobą rządzą? Nazwij je konkretnie i uświadom sobie, że one nie są złe, że one po prostu są i będą podczas całej tej modlitwy.

Jezus w usłyszanym fragmencie wypowiada mocne słowa napomnienia. Może się wydawać, że faryzeuszami gardzi, a do swoich uczniów podchodzi zbyt szorstko. Normalną reakcją na te słowa byłby płacz, złość, można byłoby się nawet obrazić za takie uwagi.

„Wierzę w jednego Boga”. Tak rozpoczynamy nasze wyznanie wiary. Zobacz, że w tym Jezusowym napomnieniu chodzi o coś więcej. Zobacz Jego troskę do nas i zaproszenie do pójścia w swojej wierze dalej, do nie zatrzymywania się tylko na przestrzeganiu kościelnego prawa. Wróć do swoich uczuć i sprawdź, czy się uspokoiły, zmieniły tor, czy pozostały na tym samym poziomie. Z tym wszystkim dziękuj swojemu Ojcu za Jego Syna, który przychodzi do ciebie w tym spotkaniu.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *