Ewangelia na 16 listopada 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 16.11.2023 wg św. Łukasza 17,20-25 z komentarzem:

Jezus zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: „Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dostrzegalny; i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest”. Do uczniów zaś rzekł: „Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie.

Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi. Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, jaśnieje od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie”.

Komentarz do Ewangelii na 16 listopada:

Jezus mówi, że Królestwo Boże jest wśród nas. Przyszło poprzez Jego Wcielenie, Śmierć i Zmartwychwstanie. Przychodzi do nas w każdej Eucharystii, w Słowie Bożym i pozostaje z nami w codzienności: w domu, w pracy, w odpoczynku… W czym przejawia się królestwo Boże w tobie i wokół ciebie?

Królestwo Boże jest rzeczywistością duchową. Aby je zauważyć, trzeba się zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie. Ono jest jak otaczające nas powietrze, którym bezwiednie oddychamy. Królestwo Boże to Jezus – Bóg z nami. „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Królestwa Boga możemy doświadczyć również w relacjach. Jest w naszej miłości do innych i w miłości, którą okazują nam ludzie. Jakie są twoje wyobrażenia na temat Królestwa Bożego?

Dzień powtórnego przyjścia Pana zazwyczaj wzbudza w ludziach wielkie emocje. Zrealizowano wiele filmów przedstawiających apokaliptyczne wizje. Na przestrzeni wieków wielokrotnie podawano kolejne daty „końca świata”. Jezus przestrzega, by nie dać się zwieść tym fałszywym prorokom, ukazuje bezsens ludzkich przygotowań na ten dzień. Spróbuj wyobrazić sobie, że Paruzja zaczyna się dzisiaj. Jakie uczucia pojawiają się w tobie na myśl, że za chwilę zobaczysz Pana przychodzącego w chwale? Porozmawiaj z Jezusem o tym, co czujesz, co budzi twoje obawy i czego nie rozumiesz. Możesz zadać Mu każde pytanie i podzielić się każdą wątpliwością.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *