Ewangelia na 16 listopada 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 16.11.2021 wg św. Łukasza 19, 1-10 z komentarzem:

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto.

A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu”.

Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: „Do grzesznika poszedł w gościnę”. Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: „Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie”. Na to Jezus rzekł do niego: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło”.

Komentarz do Ewangelii na 16 listopada

Jezus przyszedł na świat, by odnaleźć i przyprowadzić do Boga tych, którzy pogubili się w życiu. Jego misją jest szukanie grzeszników. Dlatego mówi do Zacheusza, że „musi” zatrzymać się w jego domu. Jezus chce przyjść również do ciebie: w modlitwie, Słowie Bożym, Eucharystii, spowiedzi, w drugim człowieku. Czy zauważasz w swoim życiu sytuacje, gdy Jezus potrzebuje zatrzymać się u ciebie? Czy masz odwagę Go przyjąć?

Zacheusz pragnie poznać Boga i szuka okazji, by znaleźć się blisko Niego. Nie zważając na to, że naraża się na śmieszność i drwiny, decyduje się na desperacki krok – wspina się na drzewo. To wymaga wiele odwagi i pomysłowości. Czy zdarzyło ci się zrobić coś szalonego, aby spotkać się z Jezusem?

Jezus przychodzi do domu Zacheusza, gdy ten jest jeszcze grzesznikiem. Nie oczekuje od niego, aby najpierw się nawrócił. Przyjęcie Jezusa do swojego serca odnawia człowieka, wydobywa z niego to co najlepsze – miłość, radość, bezinteresowność, szczodrość. Słuchając ponownie tekstu Ewangelii, wyobraź sobie, że właśnie otwierasz Jezusowi drzwi swojego domu. Co czujesz? W jaki sposób chcesz Go przywitać i ugościć? Dzisiaj Jezus szuka ciebie. Pozwól Mu się odnaleźć i zaproś Go do domu swojego serca. Poproś Go, by na zawsze w nim zamieszkał i odmienił twoje życie.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *