Ewangelia na 16 czerwca 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 16.06.2017 wg św. Mateusza 5, 27-32 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Nie cudzołóż”. A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa.

Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Powiedziano też: „Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy”. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę – poza wypadkiem nierządu – naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa».

Komentarz do Ewangelii 16 czerwca:

W wysłuchanym fragmencie Ewangelii Jezus wypowiada się bardzo radykalnie na temat cudzołóstwa. Jest to wyjątkowo delikatny problem, przyczyna zranień wielu ludzi. Czemu Jezus jest tu tak surowy? Czy chodzi Mu o ratowanie jakiegoś archaicznego, nieżyciowego prawa? A może raczej zależy mu na czymś głębszym i naprawdę ważnym? Na ratowaniu godności człowieka?

Jezus mówi, że kto pożądliwie patrzy na drugiego człowieka, już w swoim sercu dopuścił się cudzołóstwa. „Pożądliwie patrzeć” znaczy widzieć tylko to, co zewnętrzne i powierzchowne w człowieku. Zapominać o tym, co najważniejsze – o tym, co niewidzialne. Jaka jest twoja postawa wobec bliźniego? Czy patrzysz na niego tylko jak na kogoś, kto może zaspokoić twoje potrzeby? Czy raczej starasz się dostrzegać w nim „ukryty skarb”, który jest w głębi każdej osoby.

Jezus mówi również o wierności. Każda osoba jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Nie można jej zastąpić nikim innym. Godność ta jest darem od Stwórcy. Czy wierzysz, że Duch Święty mieszka w tobie? Czy tak też traktujesz innych ludzi – jak żywe świątynie i dzieci jednego Ojca? Proś Jezusa o siłę, byś w drugim człowieku widział nie tylko możliwość realizacji własnych potrzeb, ale byś widział go takim, jakim jest – Jego dzieckiem, a twoim bratem.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *