Ewangelia na 15 października 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 15.10.2023 wg św. Mateusza 22,1-14 z komentarzem:

Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu: „Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: „Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę; woły i tuczne zwierzęta ubite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę!”

Lecz oni zlekceważyli to i odeszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy, pozabijali. Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić. Wtedy rzekł swoim sługom: „Uczta weselna wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie”. Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala weselna zapełniła się biesiadnikami.

Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nieubranego w strój weselny. Rzekł do niego: „Przyjacielu, jakże tu wszedłeś, nie mając stroju weselnego?” Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: „Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz, w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych”.

Komentarz do Ewangelii na 15 października:

Uczta u króla wydaje się czymś, co powinno przyciągnąć ludzi bez wahania. A w przypowieści mamy osoby, które odrzucają królewskie zaproszenie. Kim są ci ludzie? Czy diabeł nie tak właśnie postąpił? Odrzucił zaproszenie od Boga. Co gorsza, on nie chce, byś i ty przyszedł do Pana. Co jest twoim polem, które wydaje się ważniejsze od uczty z Królem?

Oniemiał człowiek, który przyszedł niewłaściwie ubrany i został wyrzucony. Jak widać, pozytywna odpowiedź na zaproszenie od Boga, to nie wszystko. Co sprawia, że twoja modlitwa nie jest właściwa? Czy jest to może poczucie przymusu modlitwy, odkładanie jej na sam koniec obowiązków, kiedy jesteś już zmęczony?

Aby być na uczcie królewskiej, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Co możesz zrobić, by lepiej przeżyć modlitwę? Może poświęcić trochę czasu przed modlitwą na uświadomienie sobie, że za chwilę spotkasz się z Bogiem. Modlić się w czasie, kiedy ma się najmniejszy natłok myśli. Zobacz, jak wyglądało twoje przygotowanie do tej chwili modlitwy. Proś o Ducha Świętego, by pomagał ci w poświęcaniu czasu dla Boga.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *