Ewangelia na 15 listopada 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 15.11.2023 wg św. Łukasza 17,11-19 z komentarzem:

Zdarzyło się, że Jezus, zmierzając do Jeruzalem, przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodzili do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!” Na ten widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom!” A gdy szli, zostali oczyszczeni.

Wtedy jeden z nich, widząc, że jest uzdrowiony, wrócił, chwaląc Boga donośnym głosem, padł na twarz u Jego nóg i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czyż nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Czy się nie znalazł nikt, kto by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec? „ Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

Komentarz do Ewangelii na 15 listopada:

Czy Jezusowi było potrzebne podziękowanie uzdrowionych trędowatych? Z pewnością nie, ale było potrzebne tym, których uzdrowił. Zobacz, że wiara i wdzięczność tego, który wrócił, otworzyła go na jeszcze większy dar. Jezus mówi do niego: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”. Wdzięczny Samarytanin doznał nie tylko uzdrowienia ciała, ale całego wnętrza. W przypadku pozostałych dziewięciu, uzdrowienie dotknęło tylko ich ciała.

Modlitwa dziękczynna jest nam potrzebna. Przez nią otwieramy się pełniej na przyjmowanie darów Bożych, które są zgodne z Jego zamysłem. . Bóg w swojej bezinteresownej miłości i mądrości może dać nieskończenie więcej niż prosimy. Pomyśl, kiedy i za co ostatnio Bogu szczerze dziękowałeś?

Św. Ignacy Loyola wielką wagę przykładał do codziennej modlitwy, podczas której człowiek staje przed Bogiem i w szczerości zastanawia się nad przeżytym dniem. Pierwszym punktem tej modlitwy jest uświadomienie sobie otrzymanych darów i podziękowanie za nie. Modlitwa ta pozwala znajdować Boga, który jest miłością. Czy podejmujesz modlitwę dziękczynną, która pomaga ci rozpoznawać Boże działanie w twoim życiu? Tylko wdzięczny Samarytanin prawdziwie oddał chwałę Bogu. Panie, wzbudź w moim sercu wdzięczność. Chcę chwalić Cię, Panie, całym sercem i widzieć Twoje wszystkie cudowne dzieła.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *