Ewangelia na 15 czerwca 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 15.06.2023 wg św. Mateusza 5, 20-26 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie zabijaj”; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: „Raka”, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego.

Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam sobie przypomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, zostaw tam dar swój przed ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim. Potem przyjdź i dar swój ofiaruj. Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie wydał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. Zaprawdę, powiadam ci: Nie wyjdziesz stamtąd, dopóki nie zwrócisz ostatniego grosza”.

Komentarz do Ewangelii na 15 czerwca:

Jezus zwraca uwagę, że gniew narusza relację tak z Bogiem, jak i z ludźmi. Czasami może wydaje ci się, że twój gniew jest usprawiedliwiony i dobrze o tobie świadczy. Jednak Jezus przypomina, że gniew tak naprawdę pozostawia ludzi samym sobie, smutnych i zranionych. Gniew rani ciebie i twoich bliskich. Czy to dostrzegasz?

Jezus prosi, by odłożyć dar przeznaczony na ołtarz i najpierw pojednać się ze swoim bratem. Bóg powołuje cię do złożenia o wiele większej ofiary, gdy podejmujesz próbę rozmowy z bliźnim i mówisz, jak bardzo jest ci źle, że doszło między wami do konfliktu. Nie czekaj na drugiego. Pierwszy wyjdź na spotkanie. Bądź inicjatorem pojednania.

Przypomnij sobie wszystkie sytuacje i słowa, które doprowadziły cię do gniewu. Jeśli naprawdę chcesz żyć w Panu, powinieneś zadbać o całe Jego stworzenie, również nieprzyjaznych ludzi, którzy cię otaczają. Dlatego ofiaruj Bogu swój gniew, wszystkich swoich wrogów oraz tych, z którymi nie potrafisz się porozumieć. Proś o odwagę, aby zrobić pierwszy krok i przebaczyć. Módl się, by Pan uwolnił cię i uzdrowił, i pomógł ci odnaleźć Jego Królestwo, które jest obecne już teraz.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *