Ewangelia na 14 marca 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 14.03.2017 wg św. Mateusza 23, 1-12 z komentarzem:

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią.

Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście.

Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Komentarz do Ewangelii 14 marca:

Faryzeusze są grupą społeczną, obok kapłanów i uczonych w Piśmie, którą Pan najbardziej piętnuje. Co więc oznacza postawa faryzejska? Jezus mówi, że siedzą na katedrze Mojżesza, czyli wyżej od ludzi. Uważają się za lepszych, tych, którzy wszystko wiedzą i uważają, że mogą osądzać innych. Mają jasno określone prawa. Tak jasno, że nie ma w nich miejsca na Boga. Kiedy sam Bóg przychodzi w sposób dla nich nowy i łamiący ich schematy, nie widzą Go i zwalczają. A jak to jest z tobą? Czy potrafisz zauważyć i przyjąć Boga, który przychodzi do Ciebie w inny sposób, niż oczekujesz?

Pan Jezus mówi: „Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać”. Jezus nie potępia tego, by ktoś był chwalony czy ceniony. Za Nim samym przecież szły tłumy. Potępia natomiast postawę człowieka, który wszystko robi po to, by inni go chwalili i cenili, a nie dlatego, że szuka Boga i tego, co Jemu miłe. A czy ty bardziej szukasz swojej chwały, czy tego, do czego wzywa cię Pan Bóg?

Pan mówi o postawie przeciwnej do faryzejskiej, o służbie i uniżeniu. W innym miejscu Ewangelii czytamy: „kto się uniży jak dziecko”. Uniży, to znaczy nie wywyższa się jak faryzeusze na katedrze Mojżesza. Z drugiej strony postawa dziecka to postawa zależności i ufności, tak obca faryzeuszom. Jak wygląda postawa służby i dziecięcej ufności do Boga u ciebie? Powierz Panu to, co cię najbardziej poruszyło w czasie tej modlitwy i proś szczególnie o to, byś umiał rozpoznać, kiedy do ciebie przychodzi.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *