Ewangelia na 14 listopada 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 14.11.2022 wg św. Łukasza 18, 35-43 z komentarzem:

Kiedy Jezus przybliżał się do Jerycha, jakiś niewidomy siedział przy drodze i żebrał.

Gdy usłyszał przeciągający tłum, wypytywał się, co to się dzieje. Powiedzieli mu, że Jezus z Nazaretu przechodzi. Wtedy zaczął wołać: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!” Ci, co szli na przedzie, nastawali na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: „Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!” Jezus przystanął i kazał przyprowadzić go do siebie.

A gdy się przybliżył, zapytał go: „Co chcesz, abym ci uczynił?” On odpowiedział: „Panie, żebym przejrzał”. Jezus mu odrzekł: „Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła”. Natychmiast przejrzał i szedł za Nim, wielbiąc Boga. Także cały lud, który to widział, oddał chwałę Bogu.

Komentarz do Ewangelii na 14 listopada

W sytuacji niewidomego jest dyskomfort, jakaś bezradność, z której może rodzić się frustracja, poczucie upokorzenia, ale jest też miejsce na bunt. Niewidomy z Ewangelii zapewne miał czas, by się przyzwyczaić do swojej sytuacji, a jednak krzyczy, gdy tylko słyszy, że w pobliżu jest Jezus. Dlaczego krzyczy tak głośno? A ty ‒ dlaczego byś krzyczał?

Naszą ślepotą może być nie brak wzroku, ale inna niemoc cielesna, emocjonalna albo ślepota duchowa. Czy wiesz, czego ci brakuje? Gdzie są te miejsca w tobie, które sprawiają, że możesz tylko żebrać?

Niewidomy potrafił prosić. Być może lata siedzenia w bramach miasta sprawiły, że nauczył się wyciągać ręce i wołać. Przyznanie się do swoich braków ‒ nie tylko publicznie przed innymi, znajomymi, ale choćby przed sobą samym ‒ bywa trudne. Jednak Jezus dokonał cudu nie tylko dla cierpiącego człowieka, miał jeszcze jeden cel. Posłuchaj… Panie, niech to, o co Cię proszę, sprawia, że będę Cię wielbić. Jeśli taka jest Twoja wola ‒ niech się stanę świadkiem Twojej miłości dla innych ludzi.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *