Ewangelia na 14 kwietnia 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 14.04.2023 wg św. Jana 21, 1-14 z komentarzem:

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: „Idę łowić ryby”. Odpowiedzieli mu: „Idziemy i my z tobą”. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus.

A Jezus rzekł do nich: „Dzieci, macie coś do jedzenia?” Odpowiedzieli Mu: „Nie”. On rzekł do nich: „Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie”. Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: „To jest Pan!” Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci.

A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: „Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście”. Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: „Chodźcie, posilcie się!” Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: „Kto Ty jesteś?”, bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.

Komentarz do Ewangelii na 14 kwietnia:

Jezus po Zmartwychwstaniu wiele razy ukazuje się swoim uczniom. Oni jednak sprawiają wrażenie, jakby Mu nie wierzyli, i wracają do tego, co robili, zanim Go spotkali. Jezus jednak przychodzi do nich po raz kolejny mimo ich niewiary. Jakie było twoje pierwsze spotkanie z Jezusem? Co cię za Nim pociągnęło?

Uczniowie po śmierci Jezusa musieli być zagubieni. Może już im się wydawało, że po trzech latach wspólnej wędrówki z Jezusem zaczynają rozumieć Jego mowy, że już Go nieźle poznali. On jednak zaskakuje ich po raz kolejny. A niektórych z nich może nawet rozczarowuje. Ale Pan ich nie zostawia. Tak jak wcześniej cierpliwie tłumaczył im swoje przypowieści i znaki, tak teraz objawia się im po raz kolejny. Chce, żeby pokonali swoje zagubienie i uwierzyli. Kiedy ostatnio doświadczyłeś, że Jezus o ciebie walczy? W jaki sposób Jezus ci się objawia?

Dzisiejsza Ewangelia pokazuje nam, że Jezus jest cierpliwy. Zna nasze słabości i dlatego nieustannie chce nam objawiać swoją chwałę i miłość do nas. I tak jak z uczniów czyni z nas wspólnotę, która może się wspierać w chwilach zwątpienia i wskazywać w nich na Jezusa, pomagać rozpoznawać Jego przyjście. Słuchaj słów Ewangelii z wdzięcznością wobec Boga za wszystkich, którzy cię do Niego prowadzą, i za to, że On ciągle do ciebie przychodzi. Dzięki Ci, Panie, za Twoje zwycięstwo nad śmiercią. Za to, że przychodzisz do mnie i pokonujesz moje lęki, moje wątpliwości oraz przenikasz je swoją chwałą, a także światłem Zmartwychwstania.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *