Ewangelia na 13 września 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 13.09.2023 wg św. Łukasza 6,20-26 z komentarzem:

Jezus podniósł oczy na swoich uczniów i mówił: „Błogosławieni jesteście, ubodzy, albowiem do was należy królestwo Boże. Błogosławieni, którzy teraz głodujecie, albowiem będziecie nasyceni. Błogosławieni, którzy teraz płaczecie, albowiem śmiać się będziecie. Błogosławieni jesteście, gdy ludzie was znienawidzą i gdy was wyłączą spośród siebie, gdy zelżą was i z powodu Syna Człowieczego odrzucą z pogardą wasze imię jako niecne: cieszcie się i radujcie w owym dniu, bo wielka jest wasza nagroda w niebie.

Tak samo bowiem przodkowie ich czynili prorokom. Natomiast biada wam, bogaczom, bo odebraliście już pociechę waszą. Biada wam, którzy teraz jesteście syci, albowiem głód cierpieć będziecie. Biada wam, którzy się teraz śmiejecie, albowiem smucić się i płakać będziecie. Biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą. Tak samo bowiem przodkowie ich czynili fałszywym prorokom”.

Komentarz do Ewangelii na 13 września:

Błogosławieni to znaczy szczęśliwi. W kontekście dzisiejszej Ewangelii brzmi to jednak co najmniej… niewygodnie, bo koncepcja szczęścia przedstawiona przez Jezusa tak bardzo odbiega od tego, do czego przywykliśmy i czego szukamy w życiu. Czy myślisz, że to, co ty nazywasz szczęściem, kłóci się z propozycją Jezusa?

Bóg nie pragnie naszej niedoli. Nie chce żebyśmy cierpieli z powodu biedy, głodu czy ucisku. Pokazuje jednak prostą prawdę: ci którzy są Jego dobrymi przyjaciółmi, tak jak wierni prorocy w przeszłości, pozostaną pełni radości i ufności nawet w czasie prześladowania i biedy. Ci zaś, którzy są jak fałszywi prorocy, obłudni przyjaciele – nawet w dostatku i podziwie świata pozostaną z gorzką pustką spowodowaną brakiem relacji z dobrym Ojcem.

Przyjrzyj się teraz, gdzie w Twojej relacji z Bogiem, znajdują się te momenty, które karmią cię do syta. Te miejsca, które dają ci wytchnienie i siłę do stawiania czoła wszelkim przeciwnościom. Czy chcesz jeszcze bardziej się do Niego zbliżyć i zakosztować nowych darów Jego miłości? Na koniec pomódl się o Boże błogosławieństwo dla ciebie i twoich bliskich. Poproś, aby Wszechmocny obdarzył Cię prawdziwym szczęściem płynącym z Jego miłującego serca.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *