Ewangelia na 13 marca 2016 z komentarzem

Ewangelia na 13.03.2016r. wg św. Jana 8,1-11 z komentarzem:

Jezus udał się na Górę Oliwną,ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On usiadłszy nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?»

Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus nachyliwszy się pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się pisał na ziemi.

Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus podniósłszy się rzekł do niej: «Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz».

Komentarz do Ewangelii:

Mężczyźni rzucający pod nogi Jezusa kobietę cudzołożną, kierują się przede wszystkim lękiem o samych siebie i ich rodziny. Niektórzy korzystali z usług owej kobiety, boją się by zdrada małżeńska lub nieczysty czyn, nie zostały ujawnione. Poddając kobietę osądowi Jezusa, kierują się nienawiścią do Niego. Podsuwając ocenę cudzołożnicy w oparciu o prawo Mojżesza liczą, że Jezus osądzi kobietę, zgadzając się na jej ukamienowanie. Wtedy zarzucą Mu, że głosi miłosierdzie a sam go nie dochowuje. Gdy stanie w obronie kobiety, uznają że sprzeciwia się prawu Mojżesza.

Swoja wypowiedzią Jezus zmusza mężczyzn aby dokonali rozliczenia, czy mogą osądzić kobietę, gdy sami obciążeni są jeszcze większymi niewiernościami wobec Boga i człowieka. Znając tragiczne życie prostytutki i widząc jej żal i chęć przemiany życia, Jezus odpuszcza jej wszystkie grzechy. Zachęca do trwania w dobrym postanowieniu.

Często grzesząc usprawiedliwiasz się, że inni ludzie są większymi grzesznikami. Wobec nich stajesz się okrutnym sędzią bez odrobiny wyrozumiałości i z całkowitą determinacją wydajesz wyrok. Tylko Jezus okazuje tym kobietą zrozumienie i miłosierdzie.

Panie naucz mnie najpierw oceniać własne czyny, a jeśli już mam oceniać innych, pomóż mi wniknąć w kontekst ich życia, abym nie oceniał powierzchownie, ale nade wszystko ucz mnie okazywać innym miłosierdzie.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *