Ewangelia na 13 czerwca 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 13.06.2020 wg św. Mateusza 5, 33-37 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Słyszeliście, że powiedziano przodkom: „Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi”. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie – ani na niebo, bo jest tronem Boga; ani na ziemię, bo jest podnóżkiem stóp Jego; ani na Jerozolimę, bo jest miastem wielkiego Króla. Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nawet jednego włosa nie możesz uczynić białym albo czarnym.

Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi”.

Komentarz do Ewangelii na 13 czerwca:

W naszej kulturze “przysięganie na coś” nie jest dziś tak częste. Jednak sam mechanizm jak najbardziej, wciąż funkcjonuje. Polega on na tym, że zasłaniając się czymś poważnym, kimś znanym lub po prostu zwyczajnym: “wszyscy tak robią”, możemy łatwo zakłamywać rzeczywistość. Jak często zdarza ci się ulegać temu mechanizmowi?

Jesteśmy mistrzami w wyszukiwaniu racji, które miałyby usprawiedliwić nawet najbardziej oczywisty grzech lub zło. Co gorsza, wierzący czasami w tym celu wykorzystują nawet Słowo Boga. Wszystko tylko po to, aby móc spokojnie realizować to, czego chcemy lub to, co jest łatwiejsze. W jakich momentach twojego życia stosujesz taką taktykę?

“Tak, tak; nie, nie”. Jeden z tekstów zespołu “Raz, Dwa, Trzy” bardzo celnie może zinterpretować te słowa Jezusa. Śpiewają: “Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w oka mgnieniu”. Nazywanie rzeczywistości taką, jaka jest, zmienia bardzo dużo. Pozwala dostrzec subtelne aspekty, pozornie nieobecne. Zawalcz dziś o prawdę w twoich słowach, postawach, życiu. Nazwij rzeczy po imieniu. Panie, Mistrzu Prawdy, pomagaj mi nazywać rzeczy po imieniu i żyć w prawdzie.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.