Ewangelia na 12 października 2022 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 12.10.2022 wg św. Łukasza 11, 42-46 z komentarzem:

Jezus powiedział: „Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać.

Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą”. Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: „Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz”.

On odparł: „I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie”.

Komentarz do Ewangelii na 12 października

Spójrz na swoje uczucia, emocje. Tak na bieżąco, od razu po wysłuchaniu dzisiejszego fragmentu. Co się teraz w tobie dzieje? Jakie uczucia tobą rządzą? Nazwij je konkretnie i uświadom sobie, że one nie są złe, że one po prostu są i będą podczas całej tej modlitwy.

Jezus w usłyszanym fragmencie wypowiada mocne słowa napomnienia. Może się wydawać, że faryzeuszami gardzi, a do swoich uczniów podchodzi zbyt szorstko. Normalną reakcją na te słowa byłby płacz, złość, można byłoby się nawet obrazić za takie uwagi.

„Wierzę w jednego Boga”. Tak rozpoczynamy nasze wyznanie wiary. Zobacz, że w tym Jezusowym napomnieniu chodzi o coś więcej. Zobacz Jego troskę do nas i zaproszenie do pójścia w swojej wierze dalej, do nie zatrzymywania się tylko na przestrzeganiu kościelnego prawa. Wróć do swoich uczuć i sprawdź, czy się uspokoiły, zmieniły tor, czy pozostały na tym samym poziomie. Z tym wszystkim dziękuj swojemu Ojcu za Jego Syna, który przychodzi do ciebie w tym spotkaniu.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *