Ewangelia na 11 września 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 11.09.2023 wg św. Łukasza 6,6-11 z komentarzem:

W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: „Podnieś się i stań na środku!” Podniósł się i stanął.

Wtedy Jezus rzekł do nich: „Pytam was: Czy wolno w szabat czynić coś dobrego, czy coś złego, życie ocalić czy zniszczyć?” I spojrzawszy dokoła po wszystkich, rzekł do niego: „Wyciągnij rękę!” Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, jak mają postąpić wobec Jezusa.

Komentarz do Ewangelii na 11 września:

Spróbuj zobaczyć świat z perspektywy człowieka z uschłą ręką. Niepełnosprawność sprawia mu wiele kłopotów. Od trudności przy najprostszych czynnościach po egzystencjalne dylematy i rozpacz. Wydaje się, że ludzie, nawet religijni liderzy, nie widzą w nim prawie żadnej wartości. Jest tylko narzędziem, które posłuży do oskarżenia Jezusa. Jak postrzegasz osoby niepełnosprawne?

Jezus w sposób zdecydowany wkracza w życie chorego człowieka. Jest pewny tego, co ma uczynić. Trwający szabat i pobożna atmosfera synagogi nie przeszkodzą Mu w udzieleniu pomocy. Nie przejmuje się tym, co pomyślą o Nim faryzeusze. Ryzykuje swoją reputację i naraża się na niebezpieczeństwo. Jak często czułeś, że Jezus chce pomóc innym przez ciebie?

Człowiek z uschłą ręką ma wyjść na środek. Jezus nie robi tego na pokaz, albo żeby udowodnić coś faryzeuszom. To chory człowiek i jego problemy są postawione w centrum zainteresowania. Dla Jezusa bardzo ważny jest słaby i marginalizowany człowiek. Na ile potrafisz dzielić z Jezusem tę Jego troskę? Przypomnij sobie takie sytuacje. Co chciałbyś powiedzieć Bogu na koniec tej modlitwy? Poproś o to, abyś umiał zauważać i troszczyć się tak jak Jezus o ludzi słabych, odrzuconych, wykorzystywanych.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *