Ewangelia na 11 listopada 2018 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 11.11.2018 wg św. Marka 12, 38-44 z komentarzem:

Jezus, nauczając rzesze, mówił: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony.

Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony.

Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie».

Komentarz do Ewangelii na 11 listopada:

Jezus przestrzega przed uczonymi w Piśmie, którzy nie spełniali tego, co było istotą ich pracy. W ich działaniu zabrakło hojności dla Boga i dla ludzi, a było szukanie prestiżu i najlepszej pozycji w „rankingach”. Spójrz z Chrystusem na twoją pracę bądź naukę. Jakie postawy dostrzegasz w sobie?

Jezus pochwalił postawę ubogiej wdowy, która oddała ostatnie pieniądze na utrzymanie Świątyni. Czy aby na pewno dobrze postąpił, skoro ta świątynia lada moment będzie zniszczona? Przecież to jest irracjonalne. Odpowiedz leży w dostrzeżeniu, że Jezus zwrócił uwagę właśnie na postawę hojności serca, a nie na towarzyszące okoliczności.

„Wszyscy wrzucali z tego, co im zbywało”. Tym, czego najbardziej nam brakuje w dwudziestym pierwszym wieku, jest „czas”. Prawie wszyscy odczuwamy brak wolnego czasu. Hojność dla bliźniego wyraża się także w tym, że możesz poświęcić swój czas na rozmowę z osobą, z którą masz słabsze relację. Pamiętaj, że tu na ziemi jesteś tylko pielgrzymem. Wybierając jedne wydarzenia, nie wybierasz innych. Porozmawiaj z Jezusem o twojej hojności,  na przykład wyrażonej w „stracie” czasu dla innego.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *