Ewangelia na 10 grudnia 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 10.12.2023 wg św. Marka 1,1-8 z komentarzem:

Początek Ewangelii Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Jak jest napisane u proroka Izajasza: „Oto Ja posyłam wysłańca mego przed Tobą; on przygotuje drogę Twoją. Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie dla Niego ścieżki”, wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów. Ciągnęła do niego cała judzka kraina oraz wszyscy mieszkańcy Jerozolimy i przyjmowali od niego chrzest w rzece Jordan, wyznając swoje grzechy.

Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym. I tak głosił: „Idzie za mną mocniejszy ode mnie, a ja nie jestem godzien, aby schyliwszy się, rozwiązać rzemyk u Jego sandałów. Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym”.

Komentarz do Ewangelii na 10 grudnia:

Kiedy ważny gość przybywał do Jerozolimy, mieszkańcy musieli wyjść, aby naprawić drogi. Szczególnie droga biegnąca ze wschodu łatwo mogła zniknąć, przysypana przez niesiony wiatrem piasek. Natomiast droga biegnąca na zachód gubiła się pośród nierówności terenu opadającego ku morzu. Troska o te drogi obrazuje wysiłek, jaki człowiek musi podjąć w swoim wnętrzu. W jakim stanie jest droga prowadząca do twojego wnętrza?

Spróbuj zobaczyć siebie jako miasto atakowane ze wszystkich stron przez piasek, niedostępne dla przybyszy. Zobacz, co oddziela cię od Boga i zamyka na Jego Słowo. Może jest to lęk przed Bożym sądem. Może gniewasz się na Boga, że nie odpowiedział na twoje prośby. A może obawiasz się Jego woli. Co czujesz, gdy myślisz o Bogu?

Jan Chrzciciel wzywał do prostowania dróg dla Pana. Głosił chrzest nawrócenia dla odpuszczenia grzechów. Prawdziwe życie duchowe zaczyna się od stanięcia w prawdzie o słabości, od uznania swych upadków. Kiedy człowiek nie przyznaje się do swoich grzechów, kiedy się nadmiernie usprawiedliwia, porównuje z innymi, wtedy jego serce zamyka się na Boga. Taka postawa nie pozwala zobaczyć wewnętrznego brudu, a wtedy zbacza się na drogi samowystarczalności. Co to dla ciebie znaczy – prostować ścieżki dla Pana? Proś Pana, aby twoje drogi do Niego były proste. Niech Bóg doda ci sił, aby je uprzątnąć i naprawić.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *