Ewangelia na 10 grudnia 2021 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 10.12.2021 wg św. Mt 11, 16-19 z komentarzem:

Jezus powiedział do tłumów:

„Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przesiadujących na rynku dzieci, które głośno przymawiają swym rówieśnikom: «Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wy nie zawodziliście». Przyszedł bowiem Jan, nie jadł ani nie pił, a oni mówią: «Zły duch go opętał».

Przyszedł Syn Człowieczy, je i pije, a oni mówią: «Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników». A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny”.

Komentarz do Ewangelii na 10 grudnia

Jezus, mówiąc o ówczesnym pokoleniu, porównuje je do dzieci, które są wiecznie niezadowolone. Cokolwiek ktoś zrobi lub czegokolwiek nie zrobi, jest źle. Czasem miewamy tendencję do tego typu humorów i nierzadko okazujemy je innym. Tymczasem gdybyśmy w chwili modlitwy przedstawili Jezusowi swój powód do narzekania, bylibyśmy zaskoczeni zmianą kierunku myślenia. Zastanów się, z czego ostatnio byłeś niezadowolony. Co z tym zrobiłeś? Czy dałeś to ostentacyjnie odczuć innym?

Ludzie w relacjach z innymi lubią mieć władzę i czuć wpływ na swoje życie. Wiedzą, jacy powinni być, jak się zachowywać, co myśleć i co mówić. „Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście” – a powinniście, bo my wam graliśmy. „Biadaliśmy, a nie zawodziliście” – a powinniście, bo nam jest smutno. Trudno jest zgodzić się na to, by ludzie wokół nas byli wolni. Czasem brakuje cierpliwości, żeby pozwolić im rozwijać się we własnym tempie, myśleć inaczej niż my. Czy pozwalasz swoim bliskim na własne sposoby rozumienia świata, na własne tempo dochodzenia do tego, co ty już dawno wiesz? Jak reagujesz na popełnianie błędów przez nich?

Współcześni Jezusowi nie zrozumieli ani drogi Jana Chrzciciela – pełnej wyrzeczenia i postów, ani drogi Jezusa – który chciał być blisko każdego, kto potrzebował Jego pomocy. Żadna z tych dróg im się nie podobała. To wielki dar móc zrozumieć sposób działania Jezusa czy wybory świętych. Sami tego nie pojmiemy, ale z pomocą Ducha Świętego – z pewnością! Posłuchaj ponownie Ewangelii, wyobrażając sobie siebie w pobliżu Jezusa. Panie, naucz mnie łagodności i cierpliwości wobec innych.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *