Ewangelia na 10 grudnia 2016 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 10.12.2016 wg św. Mateusza 17, 10-13 z komentarzem:

Kiedy schodzili z góry, uczniowie zapytali Jezusa: «Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?» On odparł: «Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko.

Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał».

Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu.

Komentarz do Ewangelii 10 grudnia:

Uczeni w Piśmie czekali na Mesjasza, którego miał poprzedzić znak. Miał nim być prorok – Eliasz. Mieli jasno sprecyzowane w jaki sposób ten znak ma przyjść i jak wyglądać. Nie brali pod uwagę, że może być inaczej niż im się wydaje. Tymczasem znak, prorok Jan Chrzciciel przyszedł i rzeczywiście poprzedził Mesjasza. Przyszedł, przeszedł a oni nie zauważyli go i dalej czekali. Czekają do dzisiaj. Być może w Twoim życiu jest kilka decyzji do podjęcia, a Ty ciągle czekasz na znaki? Przyjrzyj się temu. Czasem odwlekanie spraw jest po prostu wygodniejsze, a tymczasem trzeba zakasać rękawy i działać.

Uczniowie idą z Jezusem i pytają Go, bo nie rozumieją. „Czemu uczeni w Piśmie twierdzą…”. Ich postawa jest prosta. Nie rozumiem – pytam. I Jezus daje im wytłumaczenie. Ewangelia mówi: „Wtedy uczniowie zrozumieli…”. Jezus zachęca Cię dzisiaj żebyś Go pytał. On chce odpowiadać i wie jak, żebyś zrozumiał. Przyjmij zaproszenie Jezusa do rozmowy szczerej i ufnej. Możesz Go pytać o wszystko. Ważne jednak, żebyś potem słuchał. Inaczej nie usłyszysz odpowiedzi. Spróbuj w codzienności zawalczyć o trochę więcej ciszy.

Jezus zapowiada, że będzie cierpiał. Nie są to słowa miłe. Uczniowie kochali Go i chcieli, żeby tego cierpienia uniknął. Tymczasem Jezus wskazuje na wielką wartość cierpienia. Popatrz na swoje cierpienia. Buntujesz się w gniewie i oskarżasz Boga, jak On mógł do tego dopuścić. Spojrzyj na Jezusa z wdzięcznością. Podjął cierpienie z miłości bez uskarżania się. Podjął je za Ciebie.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *