Ewangelia na 1 września 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 1.09.2020 wg św. Łukasza 4, 31-37 z komentarzem:

Jezus udał się do Kafarnaum, miasta w Galilei, i tam nauczał w szabat.

Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy. A był w synagodze człowiek, który miał w sobie ducha nieczystego. Zaczął on krzyczeć wniebogłosy: „Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boga”. Lecz Jezus rozkazał mu surowo: „Milcz i wyjdź z niego!”

Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego, nie wyrządzając mu żadnej szkody. Wprawiło to wszystkich w zdumienie, i mówili między sobą: „Cóż to za słowo, że z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą”. I wieść o Nim rozchodziła się wszędzie po okolicy.

Komentarz do Ewangelii na 1 września:

Szabat. Do synagogi przychodzą ludzie. Część przybywa zapewne tylko z obowiązku, część z powodu tradycji, bo tak wypada. Nie spodziewają się niczego niezwykłego. Gdy jednak zaczęli słuchać nauczającego Jezusa, usłyszeli, że Jego słowa są inne, że poruszają ich serca. Usłyszeli, że On wie, o czym mówi. Zastanów się, czy jest coś, co ciebie zdumiewa.

Rozpoczęło się od słowa. Ale po chwili zaczęły się dziać inne, niezwykłe rzeczy. Gdy Jezus z mocą, ale spokojnie nauczał, duch nieczysty zaczął krzyczeć ustami opętanego, jakby chcąc zagłuszyć słowa Chrystusa, odciągnąć uwagę wszystkich od Boga, skupić ją na sobie. Jezus nie wchodzi z nim w dialog, ale w krótkich słowach uzdrawia tego człowieka. Przypomina, czyje słowo jest najważniejsze. A czyje słowa są ważne w twoim życiu?

Ludzie są zdumieni. Widzą i słyszą rzeczy, które nie pozwalają im pozostać obojętnymi. Rozmawiają o tym ze sobą. Następnie przekazują to dalej, rozszerzając w ten sposób nowinę o Jezusie, Dobrą Nowinę. Zastanów się, jakie treści przekazujesz dalej: w rozmowie, na facebooku, twitterze, przez maila czy komórkę. Czy jest tam miejsce na wieści o Jezusie? Na koniec porozmawiaj z Panem Jezusem o tym, co cię poruszyło lub dotknęło w tej modlitwie.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *