Ewangelia na 1 marca 2024 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 1.03.2024 (Mt 21,33-43.45-46) z komentarzem:

Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: „Posłuchajcie innej przypowieści: Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. Lecz rolnicy, zobaczywszy syna, mówili do siebie: «To jest dziedzic; chodźcie, zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo». Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili.

Kiedy więc przybędzie właściciel winnicy, co uczyni z owymi rolnikami?” Rzekli Mu: „Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze”. Jezus im rzekł: „Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: «Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach». Dlatego powiadam wam: królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”. Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi. Toteż starali się Go pochwycić, lecz bali się tłumów, ponieważ miały Go za proroka.

Komentarz do Ewangelii na 1 marca:

Przypowieść, którą dzisiaj opowiada Jezus, jest o każdym z nas. O naszym życiu i poszukiwaniu szczęścia poza Bogiem. To my jesteśmy rolnikami w winnicy. Bardzo często jesteśmy tak zabiegani, zapracowani, przekonani o tym, że jesteśmy twórcami swojego życia – jego panami, że zapominamy o Bogu, który jest jego faktycznym gospodarzem. Kim dla ciebie jest Bóg? Czy szukasz Go?

Bóg posyła nam różne znaki, byśmy nie budowali dobra na sobie, ale to dobro ofiarowali Jemu, nie bojąc się, że On może je zabrać. Te znaki mogą być miłe i przyjemne, ale też mogą budzić w nas sprzeciw. To, co wydaje się nieraz tragedią, często nią nie jest, szczególnie w Bożej perspektywie. Jakie znaki dostrzegasz teraz w swoim życiu?

Słuchając kolejny raz tekstu Ewangelii, zobacz, jak bardzo Bogu zależy na nas, jak tęskni za dojrzałą relacją z nami. On chce doprowadzić do wzrostu i rozkwitu winnice twojego życia. Jaką odpowiedź odnajdujesz w sobie? Jakie uczucia ci teraz towarzyszą? Spróbuj porozmawiać z Jezusem o tym, co poruszyło cię w tym rozważaniu.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *