Ewangelia na 03 luty 2013

Ewangelia z dnia 03.02.2012r. wg św. Łukasza 4,21-30.

W Nazarecie w synagodze, po czytaniu z proroctwa Izajasza, Jezus powiedział: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli».

A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym wdzięku słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?» Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu w swojej ojczyźnie tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum».

I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman».

Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.

Komentarz do Ewangelii:

Wyobraź sobie jak ludzie wyrzucają z synagogi Jezusa. Jak wyprowadzają go za drzwi, łapią i prowadzą na górę, żeby Go z niej zepchnąć i zabić. Tłum, wrzask, powszechne oburzenie, spontanicznie wydany wyrok śmierci i nagle moment najbardziej zaskakujący. Ewangelista pisze, że Jezus przeszedł pośród nich i się oddalił – JAK?

Co się stało, że tłum pozwolił Jezusowi po prostu odejść? Kto się zawahał, przed zepchnięciem Go z góry? Czy ktoś zawołał: „zostawcie Go!”. Czyżby nagle zatrzymał się czas? Czy Jezus coś powiedział, czy spojrzał na ludzi wokół tak, że wszyscy się cofnęli. Ewangelista nie daje odpowiedzi.

Niektóre stwierdzenia Ewangelistów, są tak tajemnicze, że mogą niesamowicie rozpalać wyobraźnię. Cokolwiek się stało, Jezus nie został zepchnięty z góry. Tłum został ze świadomością, że nie może mu nic zrobić. Ludzie usłyszeli piękne i bolesne słowa od swojego rodaka. Jezus zasiał ferment w ich sercach.

Może i tobie zdarza się zamykać uszy i kopniakami wyrzucać Jezusa ze swojego serca. Z jednej strony chcesz go słuchać a z drugiej nie możesz tego znieść – tak bywa. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje, że Jezusa, nie jest łatwo się pozbyć i chwała Mu za to!

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *