Ewangelia na 12 marca 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 12.03.2020 wg św. Łukasza 16, 19-31 z komentarzem:

Jezus powiedział do faryzeuszów: „Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody. Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany. Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.

I zawołał: «Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu». Lecz Abraham odrzekł: «Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas».

Tamten rzekł: «Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki». Lecz Abraham odparł: «Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!» «Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą». Odpowiedział mu: «Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą»”.

Komentarz do Ewangelii na 12 marca:

Czasem wydaje się, że najpewniejszym i najłatwiejszym sposobem dostania się do nieba jest życie w nędzy i cierpieniu. Tymczasem grzechem bogacza z przypowieści nie było majętne życie ziemskie, tylko brak miłości, przez który nie potrafił dzielić się z potrzebującymi. Jezus zachęca, abyś przeżywał swoje życie z wiarą i miłością do bliźnich. W jaki sposób wykorzystujesz swoje talenty w służbie drugiemu człowiekowi?

Bogacz przechodzi obok Łazarza, ale nie zauważa jego biedy. W konsekwencji nie doświadcza nieba. Łazarz może być symbolem każdej twojej biedy i słabości. Nie da się żyć w prawdzie, omijając prawdę o sobie samym. Spójrz na siebie i zobacz to, co w twoim sercu ciemne, trudne i grzeszne. W których dziedzinach życia nie jesteś prawdziwy? Które aspekty życia chętnie ukryłbyś przed Bogiem?

Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, a nie z cudów. Głos Boga prowadzi do prawdziwego życia, inne głosy mogą cię doprowadzić do życia pozorami. Jak często słuchasz Słowa Bożego? Czy podejmując ważne dla ciebie decyzje, bierzesz pod uwagę zdanie Pana Jezusa? Powierz Panu Jezusowi to wszystko, co było dla ciebie ważne w tej medytacji.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *