Ewangelia na 10 września 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 10.09.2017 wg św. Mateusza 18, 15-20 z komentarzem:

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi. A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik.

Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.

Dalej, zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich».

Komentarz do Ewangelii 10 września:

Zdarzyło się pewnie nie raz, że ktoś cię zranił. Nawet bliscy, a może zwłaszcza oni. I chyba bywało też na odwrót – że przez ciebie ktoś został poraniony. Tak już jest między ludźmi. Co na to mówi Jezus? Żeby nie chować urazy, ale dążyć do pogodzenia się. Aby nie tolerując zła i mówiąc o bólu, jakiego się doznało, równocześnie nie potępiać tej drugiej osoby. Bo czy tak naprawdę chciałbyś kogoś potępić?

„Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie”. Wszystkie nasze relacje tutaj, w tym życiu, przełożą się na życie przyszłe. Potępianie kogoś to przecież odwracanie się od niego. Czy nie lepiej wybrać drogę przebaczenia i braterstwa, które szuka nawrócenia bliskich, ale nigdy nie zgodzi się na ich potępienie?

Ciężko jest żyć z innymi ludźmi – między mężem i żoną, rodzicami i dziećmi, przyjaciółmi oraz znajomymi – między nimi wszystkimi zdarzają się kłótnie i problemy. Ale Jezus mówi, żeby mimo to razem zwracać się do Niego. A On będzie pośród tych, którzy tak zrobią. Może to jest twoja droga w trudnych relacjach?

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *