Minister zdrowia Łukasz Szumowski pracował z Matką Teresą w Kalkucie

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wraz z żoną Anną byli ostatnimi Polakami, którzy mieli okazję za życia spotkać Matkę Teresę z Kalkuty. Obydwoje mieli możliwość pracowania w pierwszym domu założonym przez świętą Matkę Teresę.

W Maju 2018 roku Minister zdrowia Łukasz Szumowski, zawierzył Polską Służbę Zdrowia Matce Bożej wypowiadając akt zawierzenia, podczas 94. pielgrzymki służby zdrowia na Jasną Górę.

 

Łukasz Jan Szumowski (ur. 3 czerwca 1972 w Warszawie) – polski kardiolog i elektrofizjolog, profesor nauk medycznych, pracownik naukowy Instytutu Kardiologii w Warszawie-Aninie, w latach 2016–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od 2018 minister zdrowia w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego, poseł na Sejm IX kadencji.

Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie (1997). W 1998 podjął pracę w Instytucie Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w warszawskim Aninie, gdzie doktoryzował się 19 czerwca 2002 na podstawie pracy doktorskiej pt. Czynniki ryzyka migotania przedsionków u chorych z zespołem Wolffa, Parkinsona i White’a, której promotorem był Franciszek Walczak, a recenzentami Maria Trusz-Gluza i Grażyna Świątecka.

W latach 2004–2011 kierował Pracownią Elektrofizjologii i zasiadał w radzie naukowej instytutu. Był także wiceprzewodniczącym działającego w tej jednostce związku zawodowego. Habilitację uzyskał w 2010.

Od 2011 był kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca. 2 czerwca 2016 otrzymał nominację na profesora nauk medycznych, którą prezydent Andrzej Duda wręczył mu 21 czerwca. 12 września 2017 został wiceprzewodniczącym rady naukowej Instytutu Kardiologii; w tym samym roku objął stanowisko redaktora naczelnego „Heart Beat Journal”.

15 listopada 2019 objął ponownie urząd ministra zdrowia, wchodząc w skład drugiego rządu dotychczasowego premiera.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *