Medycyna naturalna esencje dr Bacha – zagrożenia duchowe

Medycyna naturalna (esencje dr Bacha) – odmiana medycyny naturalnej, alternatywnej, niekonwencjonalnej i emocjonalnej.  Swoimi korzeniami sięga lat 20. i 30. XX wieku. Opracowana została przez walijskiego lekarza dr Edwarda Bacha (1886-1936), który karierę zawodową zaczynał jako homeopata. Jego zdaniem każda choroba wynika z duchowego konfliktu pomiędzy “wyższą jaźnią” a “osobowością”. Przyczyn tego konfliktu dopatruje się w słabościach charakteru (egoizm, nienawiść, duma, okrucieństwo, niepewność, niewiedza i żądza posiadania). Jedyną formą osiągnięcia pełnego zdrowia miała być zaproponowana przez niego terapia, odwołująca się do uzdrawiającej mocy trzydziestu ośmiu esencji kwiatowych, które niwelowały odpowiednio trzydzieści osiem negatywnych stanów ludzkiej duszy.

Dr Bach twierdził, że esencje te nie leczą chorób, ale ich podstawę (słabości duchowe). Proces uzdrawiania dokonuje się tu nie poprzez składniki chemiczne zawarte w wyselekcjonowanych kwiatach, ale właściwe im “energie”, które wydobywa się poprzez wystawienie świeżo zerwanych kwiatów na działanie słońca. Autor tej metody podkreślał, że chodzi tu o maksymalne zbliżenie zerwanych roślin do “rośliny-matki”.

Zastosowanie właściwej esencji kwiatowej wobec konkretnego człowieka (i choroby) bazuje na obserwacji i intuicji. Nie ma żadnych norm, ani wytycznych, wg których uzdrowiciel stosujący taką terapię miałby się posługiwać. Do dzisiaj nie istnieje żadne udowodnione powiązanie pomiędzy rzekomo leczniczym oddziaływaniem tych kwiatów, a skutkami zdrowotnymi. Ewentualne efekty lecznicze traktuje się  jako placebo. Poza tym lekarstwa z kwiatów są tak rozcieńczone, że nie zawierają żadnej substancji, która mogłaby posiadać jakąkolwiek czynność farmakologiczną.

Dr Bach był osobą silnie związaną ze światem okultyzmu. Stosowane przez siebie terapię nazywał sakramentami, które – wg niego – mają być środkami osiągnięcia zbawienia. Jego światopogląd opierał się na ezoterycznej wizji świata, w tym na wierze w reinkarnację. Zmarł wcześnie, w wieku 50 lat. O jego terapii zapomniano, jednak odrodziła się ona wraz z falą ezoteryki w latach 80. XX wieku.

Zagrożenie duchowe medycyną naturalną

Leczenie energią z kwiatów nie jest ziołolecznictwem. Koncepcja ideologiczna, która jest tu przedstawiona, jest sprzeczna z myśleniem i światopoglądem chrześcijańskim. Człowiek korzystający z tej formy terapii, de facto korzysta z leczenia, którego rzeczywistych źródeł nie zna. Metoda leczenia kwiatami dr Bacha polega na holistycznym rozumieniu istnienia, który jest zaczerpnięty z myśli ezoterycznej. Wiele osób praktykujących tę formę terapii, nawet sądząc że korzystają z medycyny naturalnej, na dłuższą metę stykają się również z inną formą duchowości, której skutkiem może być oddalenie od chrześcijańskiego obrazu świata. Esencje kwiatowe są także łączone z praktykami czysto okultystycznymi, co dodatkowo potwierdza fakt, iż jest to typowa praktyka światopoglądu ezoterycznego i środek rozpowszechniania myśli ezoterycznej w XXI wieku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *