Ewangelia na 9 stycznia 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 9.01.2020 wg św. Marka 6, 45-52 z komentarzem:

Kiedy Jezus nasycił pięć tysięcy mężczyzn, zaraz przynaglił swych uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, do Betsaidy, zanim sam odprawi tłum.

Rozstawszy się więc z nimi, odszedł na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie. Widząc, jak się trudzili przy wiosłowaniu, bo wiatr był im przeciwny, około czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze, i chciał ich minąć.

Oni zaś, gdy Go ujrzeli kroczącego po jeziorze, myśleli, że to zjawa, i zaczęli krzyczeć. Widzieli Go bowiem wszyscy i zatrwożyli się. Lecz On zaraz przemówił do nich: „Odwagi, to Ja jestem, nie bójcie się!” I wszedł do nich do łodzi, a wiatr się uciszył. Wtedy oni tym bardziej zdumieli się w duszy, nie zrozumieli bowiem zajścia z chlebami, gdyż umysł ich był otępiały.

Komentarz do Ewangelii na 9 stycznia:

Apostołowie byli świadkami czegoś nadzwyczajnego. Chrystus na ich oczach nakarmił pięć tysięcy mężczyzn. Jednak ewangelista komentuje ten fakt w zadziwiający sposób. Podkreśla, że uczniowie nie zrozumieli tego, co się stało. Pozostali zamknięci na cud, który wydarzył się tuż obok nich. Na każdej Eucharystii dokonuje się cud Chleba. Czy przechodzisz obok niego obojętnie, czy też stajesz się świadkiem tego cudu w swojej codzienności?

Jezus odprawił uczniów na drugi brzeg, aby odpoczęli. Oni jednak natrafili na przeciwności, które całkowicie zajęły ich uwagę. Kiedy pojawił się Jezus, byli tak pochłonięci walką, że nie rozpoznali swojego Mistrza i wzięli Go za zjawę. Kiedy walczysz z tym, co jest trudne lub co cię ogranicza, Jezus jest blisko i chce ci pomóc. Czy potrafisz dostrzec wtedy Jego obecność i skorzystać z Jego wsparcia?

Przyjrzyj się jeszcze raz postawie uczniów. Jezus czynił cuda na ich oczach, w ich obecności, ale ich otępiałe umysły nie pozwalały im tego w pełni doświadczyć. Co obciąża twoje myśli i serce, odwracając cię od codziennego cudu Bożej obecności? Jak możesz pogłębiać swoją relację z Jezusem, aby codziennie korzystać z łaski Jego bliskości? Jeśli zechcesz, poproś Ducha Świętego, aby wspomagał cię w budowaniu bliskiej relacji z Jezusem. Porozmawiaj z Nim o tym, co pomogła ci dostrzec dzisiejsza modlitwa.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Like it.? Share it:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *