Ewangelia na 8 sierpnia 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 8.08.2017 wg św. Mateusza 15, 1-2. 10-14 z komentarzem:

Do Jezusa przyszli z Jerozolimy faryzeusze i uczeni w Piśmie z zapytaniem: «Dlaczego Twoi uczniowie postępują wbrew tradycji starszych? Bo nie myją sobie rąk przed jedzeniem».

Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym». Wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?»

On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. Zostawcie ich. To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».

Komentarz do Ewangelii 8 sierpnia:

Faryzeusze zarzucają Jezusowi, że Jego uczniowie postępują wbrew tradycji, jakby odrzucali dawne obyczaje. Często różne zwyczaje, nawet dobre, mogą z czasem stać się niepisanym prawem i sprawiać wrażenie, że są najważniejsze. A na co ty zwracasz uwagę? Czy nie skupiasz się najbardziej na spełnianiu oczekiwań innych?

To co czyni nas nieczystymi, grzesznikami, pochodzi nie z zewnątrz. Świat jest obojętny moralnie, ani dobry, ani zły. To nasze postępowanie, nasze korzystanie ze świata może być ocenione moralnie. A ono wypływa z wnętrza, z naszego serca. Czy zwracasz uwagę na swoje stany wewnętrzne, na poruszenia, które mogą cię kierować do dobra albo do zła? Za którymi poruszeniami idziesz?

Każda roślina, której nie sadził Ojciec, będzie wyrwana. To co w nas było wyborem zła, grzechu, będzie wyrwane. Nawet pobożne zwyczaje, które maskowały obłudę, nie ostoją się. Bóg pragnie szczerości, nawet najtrudniejszej. Jeśli uciekamy od szczerości, to tylko w jednym kierunku, w kierunku kłamstwa. Zastanów się, gdzie ty idziesz? Jezus nie chce, żebyśmy byli obłudni, udawali coś przed Nim. Bóg nie chce, żebyśmy byli ślepi duchowo wobec tego, co przeżywamy. Proś Pana, byś poznał siebie i nie był ślepy na problemy i wyzwania twojego życia.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *