Ewangelia na 8 lutego 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 8.02.2020 wg św. Marka 6, 30-34 z komentarzem:

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali.

A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na pustkowie, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich wyprzedzili.

Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce niemające pasterza. I zaczął ich nauczać o wielu sprawach.

Komentarz do Ewangelii na 8 lutego:

Modlitwa czy działanie? Działanie czy modlitwa? Co zrobić w sytuacjach, gdy trzeba wybrać tylko jedną z alternatyw? Wiele zależy od kontekstu danej sytuacji. W dzisiejszym fragmencie Ewangelii widzimy uczniów po ciężkiej pracy dla innych. Jezus, chcąc dać im chwilę wytchnienia, proponuje spotkanie sam na sam z Bogiem. Jednak nie chodzi tutaj wyłącznie o odpoczynek. Istotne jest też spojrzenie na podjęte działania z innej perspektywy. Nie tylko w kategoriach sukcesu i porażki, lecz w kategorii realnego spełniania woli Boga.

Wiele zależy też twoich skłonności. Jeśli masz tendencję do przesady w kierunku modlitwy czy działania, lepiej częściej wybierać tą mniej lubianą alternatywę. Matka Teresa swoim zapracowanym i oddanym służbie siostrom nakazywała godzinę dziennie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Święty Ignacy swoim współbraciom z jednej ze wspólnot w Portugalii wyraźnie zalecił ograniczenie modlitwy, bo przysłaniała im ona ich podstawowe działania.

Wreszcie, wiele zależy od źródła twojego pragnienia modlitwy lub działania. Czy jest to przyzwyczajenie, czy też pójście za emocjami? A może chęć przynależności do jakiejś grupy albo podbudowanie swojego ego? Aby znaleźć źródło, trzeba się zatrzymać, a może nawet zrobić krok wstecz. Ty też musisz szukać sposobu na rozpoznanie, co w danej sytuacji będzie najlepsze… Jezu, bądź dla każdego człowieka inspiracją w codziennych decyzjach.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *