Ewangelia na 4 października 2023 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 4.10.2023 wg św. Łukasza 9,57-62 z komentarzem:

Gdy Jezus z uczniami szedł drogą, ktoś powiedział do Niego: „Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: „Lisy mają nory i ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć”. Do innego rzekł: „Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: „Panie, pozwól mi najpierw pójść pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.

Jeszcze inny rzekł: „Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.

Komentarz do Ewangelii na 4 października:

Co przeszkadza w pójściu za Jezusem? Może fakt, że jest tobie za wygodnie. A pójście z Jezusem wiąże się z wyrzeczeniami. Święty Ignacy Loyola mówił, by korzystać ze wszystkiego w takiej mierze, w jakiej pomaga chwalić, czcić i służyć Bogu. Jeśli twoje pragnienia zmniejszają chwałę Bożą, to trzeba je zmniejszyć, a niektóre całkowicie usunąć.

Co przeszkadza w pójściu za Jezusem? Bliscy? Jezus nie jest przeciwny pogrzebom, ale czasami ktoś może być uwiązany przez rodzinę czy znajomych. Nie chce ich zostawić. Jak już oni odejdą, to będzie łatwiej pójść za Jezusem. Czy ty potrafisz nie spoglądać na innych, gdy kroczysz za Jezusem?

Co przeszkadza w pójściu za Jezusem? Sprawy zostawione za sobą? Idę, ale to jeszcze muszę załatwić, a coś innego mi się przypomniało… Jak trudno spotkać się z Jezusem? Co nie pozwala oddać się Jezusowi? Co ci przeszkadza? Proś o Ducha Świętego, który pomoże ci w zdobywaniu wolności, by móc kroczyć za Jezusem. Niech On będzie podporą w trudnych chwilach zniechęcenia.

Źródło: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *