Ewangelia na 31 lipca 2017 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 31.07.2017 wg św. Mateusza 13, 31-35 z komentarzem:

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli.

Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach». Powiedział im inną przypowieść: «Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło».

To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: «Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata».

Komentarz do Ewangelii 31 lipca:

Ziarno gorczycy, choć jest tak małe, ma w sobie ogromną siłę i potencjał. Gorczyce rosnące wokół Jeziora Galilejskiego osiągały nawet pięć metrów wysokości, a ich milimetrowe ziarenka karmiły liczne ptaki. Co w tobie jest takim ziarenkiem – coś, co z początku nie zapowiadało się spektakularnie, ale z czasem stało się wielkim drzewem dającym pewność, schronienie i pokarm?

Wypiekanie chleba poprzedza długa faza przygotowań. Najpierw trzykrotnie dodajemy do zakwasu miarę mąki i wodę. Ten proces trwa wiele godzin. Potrzeba cierpliwości, jednak więcej w tym wszystkim czekania niż pracy. Podobnie jest w życiu – są rzeczy, które tak jak zakwas powoli nas zmieniają, choć my nie przykładamy specjalnie do tego ręki. Pomyśl, co w taki niepozorny sposób kształtuje ciebie? Czy ta zmiana jest zmianą na lepsze?

Jezus mówił wiele w przypowieściach. Chociaż odsłania przez nie tajemnice dotyczące Królestwa Bożego i tak pozostaje ono dla nas fascynującą, choć niezrozumiałą tajemnicą. Czy potrafisz zgodzić się na to, że nie wszystko wiesz, nie wszystko rozumiesz, nie wszystko potrafisz wyjaśnić? Królestwo Boże jest już pośród nas – często niezauważone i niedocenione jak maleńkie ziarenko. Poproś Jezusa, abyś w każdej chwili potrafił Go szukać i odnajdywać we wszystkim.

Źródła: ewangelia.org; modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *