Ewangelia na 30 września 2020 z komentarzem

Ewangelia na dziś z 30.09.2020 wg św. Łukasza 9, 57-62 z komentarzem:

Gdy Jezus z uczniami szedł drogą, ktoś powiedział do Niego:

„Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz”. Jezus mu odpowiedział: „Lisy mają nory i ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć”. Do innego rzekł: „Pójdź za Mną”. Ten zaś odpowiedział: „Panie, pozwól mi najpierw pójść pogrzebać mojego ojca”. Odparł mu: „Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże”.

Jeszcze inny rzekł: „Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu”. Jezus mu odpowiedział: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”.

Komentarz do Ewangelii na 30 września:

Pójdę za Tobą dokądkolwiek… Czy na pewno „dokądkolwiek”? Często problemem mogą być wyobrażania, które odbiegają od rzeczywistości. Masz dobre chęci, chcesz poświęcić dla Boga wiele, może nawet wszystko, ale jedynie według swojego wyobrażenia, według twojego planu… Kłopot w tym, że rzeczywistość jest zawsze inna. Czy dopuszczasz inny wariant niż ten, który masz w głowie?

Wezwani przez Jezusa odpowiadają: „pójdę za Tobą, ale pozwól mi najpierw…”. Jednak w przypadku wiary to „ale” przeszkadza, a czasem nawet uniemożliwia życie Ewangelią. Możesz znaleźć w swoim życiu
mnóstwo powodów, aby nie żyć tym, co mówi do ciebie Bóg. Jakie jest twoje „ale”? Co ci dziś przeszkadza, żeby pójść za Słowem Boga? Czy rzeczywiście jest to aż tak istotne?

Patrzeć w przód nie jest tak łatwo, jak się wydaje. Masz pokusę spoglądania wstecz, aby sprawdzić, czy na pewno idziesz dobrą drogą. Jednak to spojrzenie wstecz rozprasza, tracisz cel sprzed oczu, a to początek problemów. Wydaje się, że właśnie dlatego Jezus tak naciska na spojrzenie w kierunku celu, w Jego kierunku. Patrz w przód, bo to jedyna metoda na właściwe podążanie drogą Ewangelii. Módl się tymi słowami: Panie, naucz mnie zostawiać wszystko dla Ciebie. Naucz mnie patrzeć w kierunku spotkania z Tobą, które już niebawem będzie moim udziałem.

Źródła: modlitwawdrodze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *